ЧОМУ НЕ МОЖНА СПАЛЮВАТИ ЛИСТЯ ТА СУХУ РОСЛИННІСТЬ?

Про заборону спалювання стерні та сухої рослинності. | Маломихайлівська  сільська рада

Навесні міста та райони потерпають від диму та вогнищ від бездумного спалювання людьми листя та сухої рослинності.

 

З початку цього року рятувальниками нашої області на відкритих територіях вже зафіксовано 6 займань сухої рослинності. Вогнем охоплено 14 гектарів території.

 

Вкотре наголошуємо, що випалювання сухої рослинності має згубний вплив на стан навколишнього природного середовища і здоров’я людини.

Крім того, можливе неконтрольоване поширення вогню на житлові будинки та розташовані поруч споруди.

 

До вашої уваги деякі негативні наслідки для довкілля:

-  в умовах низької вологості згорає не лише суха рослинність, але і гумус – органічна частина ґрунту, внаслідок чого різко знижується його родючість;

-  разом з рослинним покривом знищуються ґрунтові флора і фауна, а найголовніше – мікроорганізми, які беруть безпосередню участь у ґрунтоутворюючих процесах.

- загибель дрібних гризунів призводить до зменшення чисельності хижаків, які ними харчуються – лисиці, куниці, хижі птахи та ін.

- таким чином порушуються трофічні зв’язки та зменшується видовий склад природної рослинності, що вкрай негативно відображається на стані екосистем;

- можуть постраждати рідкісні види рослин і тварин, які є особливо вразливими до різких змін умов навколишнього середовища;

-  посилюються вітрова та водна ерозії ґрунту, погіршуються його водно-фізичні властивості;

- випалювання природної рослинності призводить до виникнення лісових і торфових пожеж, внаслідок чого знищуються десятки гектарів лісу та болотних територій.

 

 

Важливо!!!

До складу продуктів горіння входять чадний газ, важкі метали, канцерогенні сполуки. з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин, канцерогенні речовини, що можуть викликати мутації на клітинному рівні. Це виникає через те, що разом з листям горить і сміття: пластик, гума, поліетилен. Під час тління листя без доступу повітря виділяється бензапірен, який віднесений до найбільш небезпечних канцерогенів, що викликають рак.

 

Зокрема, ці речовини викликають подразнення та опіки дихальних шляхів, підвищення рівня цукру в крові, діють на вуглеводний обмін, спричинюють головний біль, викликають втомленість, можуть стати причиною виникнення онкологічних захворювань, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини і посилюють негативний перебіг хронічних захворювань. Це особливо небезпечно у період пандемії COVID-19, коли кожному з нас потрібно мати сили та імунітет для протистояння вірусу, який спричиняє розвиток та загострення саме респіраторних хвороб у людини.

 

Спалювання стерні – шкода довкіллю | ДП "Бібрський лісгосп"

 

Наголошуємо!!!

 

Передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.77-1 КУпАП у вигляді штрафу:

- за спалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно – болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках:

- на громадян від 3060 до 6120 грн.;

- на посадових осіб – від 15300 до 21420 грн.;

- ті самі дії, вчинені в межах території та об'єктів природно – заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу;

- на громадян від 6120 до 12240 грн.;

- на посадових осіб – від 21420 до 30600 грн.

 

Крім того, згідно зі ст. 245 ККУ «Знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу» порушник може нести і кримінальну відповідальність.

 

Якщо дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

 

 У зв’язку з вищевикладеним, Управління екології та природних ресурсів Житомирської ОДА звертається до громадян з проханням дотримуватись правил пожежної безпеки, не спалювати залишки рослинності та суху траву, не провокувати виникнення пожеж, котрі можуть завдати чимало шкоди людям та довкіллю.